ولایت ارزگان

اُرزگان یکی از ۳۴ ولایت (استان) افغانستان است. مرکز این ولایت شهر ترین کوت می‌باشد.

دوشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵       بازدید: 52

ولایت ارزگان

اُرزگان یکی از ۳۴ ولایت (استان) افغانستان است. مرکز این ولایت شهر ترین کوت می‌باشد.

ارزگان ساحه وسیعی را در شمال شرق قندهار تشکیل می‌دهد.بیشتر جمعیت این ولایت را پشتون‌ها تشکیل می‌دهند.هزاره‌ها نیز در نزدیک ولایت دایکندی حضور دارند.

تاریخچه ارزگان[ویرایش]
صاحب طبقات ناصری ارزگان را از شهرهای قدیم غور می‌داند. سنگ‌نبشته‌های متعددی در آن موجود است که بیانگر حضور کیش مهرپرستی در سدهٔ پنجم در آن وادی بوده‌است و به نظر می‌آید که نامگذاری آن هم مبتنی بر همین آیین بوده‌است.

کشف کتیبه‌هایی به خط یونانی در ارزگان که در حدود ۵۰۰ میلادی نوشته شده است از گذشتهٔ تاریخی منطقه خبر می‌دهد. ارزگان قبل از دورهٔ اسلامی مرکز زابلستان بوده و پادشاه مقتدری بنام زاول‌شاه بزرگ بر آن حکومت می‌کرده است. در دوره‌های اسلامی به ویژه در روزگار غزنویان نیز این منطقه دارای اهمیت و مورد توجه حاکمان بوده است. اقتدار و اهمیت ارزگان ادامه می‌یابد تا اینکه بعدها به صورت یک حکومت محلی مقتدر و مستقل اظهار وجود می‌کند و از زمان نادرشاه افشار تا دورهٔ عبدالرحمان یکی از ولایات مهم هزارستان به‌شمار می‌آمد. عبدالرحمان با حملاتی به مردم هزاره منطقه آسیب زیادی زد.

بعدها احزاب پشتون و هزاره در ارزگان وارد شدند و ادارهٔ منطقه را بدست گرفتند و تاسال ۱۳۶۷ خورشیدی ، روابط نسبتاً عادی بین آنان برقرار بود. در سال ۱۳۶۹ خورشیدی جنگی میان پشتون‌ها و هزاره‌ها در منطقه رخ داد که معروف به جنگ سال ۱۳۶۹ است. در سال ۱۳۷۳ گروه طالبان پس از پیشروی در دیگر مناطق افغانستان به آسانی مناطق پشتون‌نشین ارزگان را تصرف نموده و آنها را با خود همگام ساختند. آنگاه با احزاب هزاره وارد مذاکره شدند و به مرور زمان مناطق هزاره نشین را نیز به تصرف خود در آوردند اما پس از آن به سرکوب قوم هزاره پرداختند.

تقسیمات اداری

 

ولسوالی‌های ولایت اروزگان
ولسوالی مرکز جمعیت[۳] مساحت[۴] یادداشت
ولسوالی شهید حساس   ۸۶٬۱۰۰    
ولسوالی چوره   ۹۸٬۷۵۰    
ولسوالی دهراوود دهراوود ۹۹٬۷۱۸    
ولسوالی گیزاب   ۹۲٬۵۰۳    
ولسوالی خاص‌اروزگان   ۹۵٬۸۸۸    
ولسوالی ترین‌کوت ترین‌کوت ۱۱۰٬۴۷۶  

 

 

نام رسمی : ولایت ارزگان
کشور : افغانستان Flag of Afghanistan.svg
مردم
جمعیت ۳۱۴٬۰۰۰ (۲۰۰۶)[۱]
زبان‌های گفتاری: پشتو و پارسی
جغرافیای طبیعی
مساحت: ۲۲٬۶۹۶ کیلومتر مربع

به اشتراک بگذارید

لینک اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

قلب آسیا