ولایت لَغمان

ولایت لَغمان یکی از ولایت‌های کشور افغانستان است. مرکز این ولایت شهر مهترلام نام دارد. لغمان منطقه‌ای کوهستانی است و رودهای علینگر و کابل از آن می‌گذرند. پس از تغییرات در تقسیمات کشوری در افغانستان در سال ۱۹۶۴، ولایت لغمان نیز در همان سال در ناحیه لغمانات تشکیل شد و مرکز آن شهر مهترلام مقرر گردید.    

چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۵       بازدید: 28

ولایت لَغمان

ولایت لَغمان یکی از ولایت‌های کشور افغانستان است. مرکز این ولایت شهر مهترلام نام دارد. لغمان منطقه‌ای کوهستانی است و رودهای علینگر و کابل از آن می‌گذرند. پس از تغییرات در تقسیمات کشوری در افغانستان در سال ۱۹۶۴، ولایت لغمان نیز در همان سال در ناحیه لغمانات تشکیل شد و مرکز آن شهر مهترلام مقرر گردید.زبان‌های پشتو، پشه‌ای و فارسی در این ولایت رایج هستند. بخشی از فارسی‌زبانان لغمان احتمالاً تا چند سدهٔ پیش به زبان پشه‌ای سخن می‌گفته‌اند.

مردم
جمعیت این ولایت ۴۰۳٫۵۰۰ نفر در سال ۲۰۰۹ برآورد شده است که بر پایه منابعی پشتون‌ها ۵۸٪ مردم این ولایت را تشکیل می‌دهند.همینطور پشه‌ای‌ها و نورستانی‌ها نیز از ساکنین بومی این ولایت محسوب می‌گردند.که همچنین ۳۳٪ از مردم این ناحیه را به خود اختصاص می‌دهند. تاجیک‌ها نیز ۹٪ مردم این ناحیه را تشکیل می‌دهند.بر پایه منبعی دیگر پشتون‌ها ۵۱٪ و پشه‌ای‌ها و نورستانی‌ها ۲۷٪ و تاجیک‌ها ۲۱٪ مردم این ولایت را شامل می‌شوند. پشتوهای این منطقه از قبیله غلزایی هستند. بر اساس برآورد سال ۲۰۰۸ تنها ۴ هزار نفر از جمعیت ۳۷۸ هزار نفری این ولایت در شهرها زندگی می‌کنند.اغلب مردمان لغمان سنی‌مذهب هستند. گندم برنج، ذرت، سبزیجات، خشخاش، حبوبات، و پنبه محصولات کشاورزی اصلی این منطقه است. بیشتر پشه‌ای‌ها به کار دامداری و تجارت پوست و چرم مشغولند. ۳۱٪ مردم باسواد هستند و ۴۲ درصد به برق دسترسی دارند. یک بیمارستان، حدود ۴۲ درمانگاه و ۱۵۳۷ مسجد در این ولایت دایر است.

به اشتراک بگذارید

لینک اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

قلب آسیا